6X1 MM PASLANMAZ BORU VE DEĞERLERİ

Paslanmaz hidrolik boruların sisteminize etki edecek belli başlı değerleri vardı. Bu değerler çalışma basıncı  , sıcaklı – basınç ilişkisi , ağırlık ve tork (sıkma kuvveti) değeridir. Değerler boru dış çapı ve et kalınlığına göre her bir çap boruda değişmektedir.

6X1 MM PASLANMAZ BORU AĞIRLIĞI : 0,129 GR / MT

Bu bilgi ile sistemimizde borumuzun tutacağı ağırlığı hesaplayabiliriz. Bu bilginin bize kazancı araç üstü ekipman gibi ağırlığın önemli olduğu durumlarda çalışma yaparken optimum seviyede yakıt tasarrufu yapmamızı sağlayabilir.

Örneğin 6X2 MM PASLANMAZ BORU yerine 6X1 MM PASLANMAZ BORU seçmek bize metre başına 0,071 GR ağırlık avantajı sağlayacaktır. Bu fark küçük gibi görünse de yüksek metrajlı projelerde yakıttan ciddi oranda tasarruf sağlamamıza sebep olacaktır. 100 boy borunun tüketildiği bir sistemde 42,60 KG kadar bir tasarruf sağlanabilir. kıyasta olan borulardan biri diğerinden %43 kadar hafiftir.

 

PASLANMAZ HİDROLİK BORU

6X1 MM PASLANMAZ BORU BASINÇ DEĞERLERİ (392 BAR)

Paslanmaz hidrolik borularda sistem sıcaklıklarına göre basınç değerleri değişmektedir. Sıcaklık yükseldikçe basınç değeri ciddi şekilde düşmektedir. 6×1 MM PASLANMAZ HİDROLİK BORU 20’C sıcaklıkta 392 BAR çalışma basıncına sahipken 400’C sıcaklıkta 284 BAR olarak değişmektedir. Yaklaşık %40 bir basınç dayanımında azalma söz konusu. Bu düşme göz ardı edilemeyecek bir azalma olduğundan sistem tasarlarken bu sıcaklıklık basınç ilişkisini göz önünde tutmak gerekir. Tablo detayı aşağıdaki gibidir.

PASLANMAZ HİDROLİK BORU VE ÇEKME BORU BASINÇ DAYANIMI TABLOSU

6X1 MM PASLANMAZ BORU SIKMA DEĞERLERİ (MONTAJ) 17,50 KG

6 mm paslanmaz hidrolik boru sistemin başlangıç çapıdır. Dolayısı ile en az kuvvet gerektiren ölçüdür. Özellikle 16 mm ve sonrası ölçüler gibi makine yada diğer destekleyici ekipmana gerek duymadan 15-20 cm uzaklıktan uygulanan insan kuvveti ile çok rahat bir şekilde gerekli olan 1,5 tur attırılır.

6 mm paslanmaz hidrolik boruyu herhangi bir 6 mm paslanmaz hidrolik bağlantı elemanı ile birleştirmek için gereken tork değeri 35 N/MT ‘ dir. Bu değerin gerçek hayattaki anahtar (20 cm anahtar baz alınmıştır) ile sıkma karşılığı 17,50 KG’ dır. Yetişkin bir bireyin hiç zorlanmadan elde ettiği bu kuvvet ; 6 mm çaptaki paslanmaz hidrolik bağlantı elemanını 6 mm paslanmaz hidrolik boruya sorunsuz bir şekilde monte eder.