PASLANMAZ HİDROLİK BORU VE YÜKSÜKLEME

Hidrolik akışkanın bir yerden bir yere iletilmesi hidrolik boru ve hidrolik devre elemanları ile yapılır. Bu devre elemanlarından en çok kullanılanı ise birleştirme parçaları yani ; nipel , dirsek , te ve türevleridir. Bu ürünlerde en çok kullanılan birleştirme çeşidi ise yüksüklü bağlantıdır.

Paslanmaz hidrolik boruları birleştirme hidrolik boruyu birleştirmekten daha zordur. Bunun nedeni ise paslanmaz malzemenin malzeme yapısından kaynaklanır. Çelik malzeme şekil verildiğinde verilen şekle uyum sağlayan atom yapısına sahipken paslanmaz malzeme ise tekrar eski formuna dönmeye meyilli yapıdadır. Bu sebeple paslanmaz hidrolik boru ile yüksükleme yapılırken insan kuvveti 16 mm çapa kadar etkilidir. 16 mm ve sonrasında çaplar (16 – 18 – 20 – 22 – 25 – 28 – 30 – 35 – 38 – 42) tek insan ve anahtar ile üretilemeyecek tork gücü ile sıkılmaktadır. Bu bilgi sahada var olup kullanılmayan yerine alternatif çözümler aranan bir bilgidir. Örneğin ;

10 N/M=1 KG

L = Ortalama bir anahtar boyu : 40 cm = 0,4 mt

30S PASLANMAZ HİDROLİK NİPEL TORK DEĞERİ : 720 N/M

N/M=FxL

720 N/M=F x 0,4

F = 2880 NM

F = 288 KG

Bu örnekte görüldüğü gibi standart bir anahtar ile standart bir insanın (yaklaşık 80 KG) bu kuvveti uygulaması imkansızdır. Bu sebeple paslanmaz hidrolik boru ve hidrolik borular için yüksüklemeyi kolaylaştıran bir çok makina geliştirilmiştir. Türkiye distribütörü olduğumuz EXMAR markasının yüksükleme makinesi mevcuttur. Bu makineler yüksek iş gücü ve yüksek hassasiyeti ile yatırım maliyetlerini çok kısa sürede çıkartıp işletmenize kar elde edecek hale gelirler. İş gücünden , adam saat maliyetinden ve personel kaynaklı hataları minumuma indireceğinden şantiyelerde ve gemiler yaptığınız tesisatı kusursuz hale getirecektir. Paslanmaz hidrolik boru ve paslanmaz bağlantı elemanlarının kullanımı arttıkça bu makine ve benzeri makinelerin ihtiyaçları artmaktadır ve git gide ucuzlamaktadır. Yatırım maliyeti olarak ilk başta yatıracağınız bedeli size çok kısa bir sürede amorti edip sizi kara geçireceğinden emin olabilirsiniz.

 

paslanmaz hidrolik boru ve yüksükleme